GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU

Yurtdışında ve yurt içinde gemilerde görev alan, tayfaya, stajyerlere, aşçı, zabitlere ve diğer hizmet personellerine gemi adamları sağlık durumlarının denizlerde yani gemide çalışmaya elverişli olduklarını gösteren gemi adamı sağlık raporu denir.

Her gemi adamı sağlık raporunu almak zorundadırlar. Gemi adamı sağlık raporu ilk kez (ya da iki yıldan uzun süredir faal olarak gemilerde çalışmamış) gemi adamı olmak isteyen kişinin sakatlığı ya da hastalığı olmadığını, kısacası fiziksel bir engeli olmadığını gösterir.

  • Detaylı Bilgi
  • Detayı Gizle
Detaylı Bilgi

Gemi Adamı Sağlık Raporu Kimlere Verilir:

  • Gemi adamı olur sağlık raporu alması gereken kişiler gemilerde görev yapan herkes profesyonel ya da amatör olarak çalışan gemi adamları sandal sahipleri ve küçük balıkçılar olarak sayılabilir. Bunun dışında amatör denizci olarak denize açılan kişilerin de sağlık raporu alması gerekir. Fakat bu rapor amatör denizci olur raporu olarak isimlendirilecektir. Gemi adamı olur raporu ise bu görevi profesyonel meslek olarak yapan kişiler için gerekmektedir.

Gemi Adamı Sağlık Raporu Geçerlilik Süresi :

  • Gemi adamı sağlık raporu iki yıl süre ile geçerli olur ve sonrasında iki yılda bir periyodik sağlık kontrolü yapılması gerekir.

Gemi Adamı Sağlık Raporu Veren Hastahaneler :

  • Gemi adamı raporu olarak da isimlendirilen gemi adamı sağlık raporu belgesi Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan gemi adamları Sağlık Yönergesi hükümlerine göre yetkili gemi adamı sağlık raporu veren hastaneler tarafından verilmektedir. Bu kuruluşların iç hastalıkları kulak burun boğaz göz psikiyatri nöroloji genel cerrahi ortopedi ve travmatoloji gibi tıp dallarında yeterli tıbbi cihazlara ve donanımlara haiz olması gerekmektedir.

    NOT : Daha Fazla Bilgi İçin Bize Ulaşın...

Detayı Gizle

Daha fazla bilgi için Detaylı Bilgi Tuşuna basın...